מה השיטות השונות לאיטום גגות וכיצד נבחר שיטת איטום גג מתאימה

שיטות שונות לאיטום גגות

מי שצריכים לאטום גג של מבנה מגלים שהם ניצבים בצומת בה יש לבחור שיטה בה יבוצע האיטום, מבין כמה הבאות בחשבון. פעמים רבות לא קל לבחור, מומחים שונים ממליצים על שיטות שונות, המידע עשוי להיות מבלבל, ישנן יתרונות וחסרונות שצריך להעמיד זה מול זה וכד'.
כדי לסייע לכם ערכנו סקירה של השיטות העיקריות המשמשות לאיטום גגות בארץ, תוך פירוט הנסיבות בהן שיטה מסוימת היא העדיפה, ציון יתרונות וחסרונות מול אפשרויות אחרות וגם ציון סדר גודל של עלות האיטום בכל שיטה ושיטה לפי מחיר למטר רבוע.

יש להתאים את שיטת האיטום לתשתית הקיימת
בטרם נפרט אודות שיטות איטום גגות המקובלות בארץ נקדים ונאמר כי אין שיטה כזו או אחרת שהיא טובה מרעותה, בחירת השיטה המתאימה ביותר צריכה להתבצע תוך שלוקחים בחשבון מכלול של שיקולים ייחודיים בכל מקרה לגופו.

מלכודת אופיינית היא בחירה בשיטה מתאימה פחות במטרה לחסוך בעלויות. פרויקט איטום גג כרוך בדרך כלל בהשקעה משמעותית של עבודה מאומצת ושימוש בחומרי גלם יקרים (יותר או פחות) ולפיכך עלות הביצוע יכולה להאמיר עד לכדי 200 שקלים למטר רבוע ואף יותר. לעומת זאת ישנם מקרים בהם איטום שמחירו 50 שקלים למטר רבוע מספיק בהחלט. מי שמתפתים לבחור בשיטה לא מתאימה כדי לחסוך בעלויות עלולים לגלות כי האיטום לא עלה יפה או שהחזיק מעמד לתקופה קצרה בלבד וכך ימצאו עצמם נדרשים להוציא סכום נוסף הגדול משמעותית מן החיסכון שסברו שהצליחו להשיג.

לאור האמור לעיל מתבהרת חשיבות בחירה נכונה של שיטת האיטום. ככלל אצבע ניתן לומר שיש להעדיף שיטה בה נעשה שימוש בחומרים שהם בני אותה משפחה של החומר שעל גביו מבוצע האיטום. כך למשל איטום ביריעות ביטומניות מתאים מאוד לשמש בגג אשר כבר מרוח בזפת ולא מתאים כלל אם על הגג מרוח חומר אקרילי (אלא אם מסירים חומר זה מן הגג תחילה).

הכנה נכונה של שטח הגג
ככל שהדבר נוגע לאיטום יישום החומר האוטם עצמו צריך להיות רק השלב האחרון בביצוע הפרויקט.
מכיוון שאיטום גגות נדרש בגג חדש או כאשר מתברר שיש כשל בשכבת איטום קודמת יש לברר היטב אם ניתן לאטום מעל השכבה הקודמת או שיש לקלף אותה מן הגג ולהכין את השטח מחדש. בהקשר זה של הכנת שטח הגג חשוב מאוד לדעת כי יהיה חומר האיטום הנבחר אשר יהיה בטרם ניתן יהיה לפרוס או למרוח אותו יש ליישם שכבת חומר מקשר, המכונה גם "יסוד", "פריימר" או "חומר בסיס".

יריעות ביטומניות
איטום ביריעות ביטומניות הוא פיתוח מודרני של שיטת האיטום הוותיקה ביותר – האיטום בזפת. מדובר בהדבקה חמה של יריעות העשויות ביטומן (חומר שהוא בעיקרו זפת) אל גגות שטוחים חשופים, מרפסות או גגות מרוצפים. יריעות ביטומניות מגיעות בעוביים של 5ממ' או 4ממ', הן חזקות, גמישות ועמידות לאורך זמן (הן בפני בלאי טבעי והן כנגד פגיעות מכאניות).
איטום גגות ביריעות ביטומניות מתאים כשמדובר בגג בטון או בטקל חדש או על גבי גג המצופה זפת. לפני הנחת היריעות יש ליישם שכבת יסוד (במיוחד אם יש שכבת הלבנה ישנה- "סיד").
אין לאטום ביריעות ביטומניות מעל גבי איטום אקרילי ישן (כגון פוליגג או אקרילפז) אלא אם מבוצעת הסרה כוללת של שכבת האיטום הישנה כך שניתן יהיה להלחים היטב את היריעות הביטומניות לתשתית. חשוב לדעת ש"שריפה" או "המסה" של החומר האקרילי אינה השיטה האידיאלית להסרתו, עדיף להסירו בקילוף ולהיעזר במבער לצורך חימום בלבד (להקל על הפרדת חומר האיטום הישן וקילופו).

עוד חשוב לדעת שאין לאטום ביריעות ביטומניות גגות אשר נאטמו בעבר בחומרי איטום צמנטיים הידראולים (חומרים שאינם סופגים ולכן לא ניתן ליישם עליהם כהלכה את שכבת היסוד הדרושה).
בעת איטום ביריעות ביטומניות חשוב מאוד להכין היטב את השטח המיועד לאיטום, לוודא ששכבת היסוד מחלחלת ונספגת היטב, להסיר כל שאריות צבע או טיח רופף באזור קצוות הגג.

טווח המחירים לאיטום גג ביריעות ביטומניות בעובי 5 ממ' הוא 80 – 120 שקלים למטר רבוע, כאשר מדובר בגג קטן יחסית המחיר למטר רבוע יהיה גבוה יותר. המחיר תלוי מאוד גם בהיקף העבודה הנחוץ לשם הכנה נאותה של הגג. טווח המחירים לאיטום ביריעות ביטומניות בעובי 4ממ' הוא 70 –  100 שקלים למטר רבוע (מתאים לגגות קטנים יותר, בעלי שיפוע המאפשר ניקוז יעיל ובאופן כללי למקרים בהם ניתן להסתפק בעמידות נמוכה יותר). האחריות לעבודות איטום ביריעות ביטומניות תנוע בין 7 ל 10 שנים אך למעשה אם העבודה בוצעה כראוי האיטום יחזיק מעמד גם 30 שנים ואף יותר.

זפת חמה
איטום באמצעות זפת חמה היא שיטת האיטום הוותיקה ביותר, היא זולה יחסית (מחירה כחצי מזה של איטום ביריעות ביטומניות) אולם מתאימה רק לגגות חדשים לחלוטין או כאלה שנאטמו בעבר בזפת בלבד. חשוב לדעת שגג אטום בזפת יש לצבוע מדי שנה (לפני הקיץ) בסיד כדי למנוע התחממות של הזפת (מה שגם שמפחית מעמידותה ועלול לגרום לכשל באיטום כתוצאה מסדק או שבר בשכבת הזפת). במקרים של תקציב מוגבל ניתן לבצע איטום בזפת במטרה להוסיף במועד מאוחר יותר איטום ביריעות ביטומניות.

איטום גגות בחומרים אקריליים
בשוק כיום יש היצע של חומרים פולימריים על בסיס אקרילי המשמשים לאיטום גגות ומרפסות. הנפוצים מביניהם- מולטיגג, מולטיגום, מאסטר-גג, פזקר, פוליגג סופר M ועוד.
חומרים אלה מיושמים במריחה או בהתזה והם עשויים להתאים לאיטום גגות בטון חדשים, גגות עליהם כבר יש שכבת איטום ישנה וגם גגות קלים. נקודת התורפה של חומרי איטום אלה הם עמידות מוגבלת בפני מים עומדים, מסיבה זו אין משתמשים בהם לאטום בריכות או משטחים תת קרקעיים (השרויים ברטיבות מתמדת).
כששוקלים לבחור באיטום בחומר אקרילי יש ליזכור שאם יידרש תיקון או איטום מחדש לא ניתן יהיה לבצעו באמצעות יריעות ביטומניות (לפחות כל עוד לא מסירים את שכבת האיטום האקרילית) שכן, כפי שפורט לעיל, לא ניתן להצמיד יריעות ביטומניות אל חומר אקרילי.
טווח המחירים לאיטום בחומרים אקריליים הוא בין 50 – 80 שקלים למטר רבוע, האחריות הניתן על איטום כזה היא עלפי רוב למשך חמש שנים.

חומרי איטום פוליאוריטנים
בשנים האחרונות גוברת הפופולאריות של חומרי איטום המבוססים על פוליאוריטן. ישנן שתי קבוצות של חומרים כאלה, על בסיס מדלל ועל בסיס מים.
חומרי איטום גגות פוליאוריטניים על בסיס מדלל הם עמידים בפני מים עומדים ובפני שחיקה אולם הם רגישים לקרינת שמש וחלקם מאבדים את עוביים עקב התפוררות.
ניתן להשתמש בחומרי איטום פוליאוריטנים על גבי גגות משלל סוגים כולל כאלה שכבר נאטמו בעבר אולם יש לוודא שאין לחות כלואה, לבצע הכנה נאותה של השטח וליישם בקפידה שכבת יסוד. חומרים כאלה מומלצים לגגות מרוצפים ומרפסות ומחיר האיטום ינוע בין 60 – 90 שקלים למטר רבוע (אחריות בדרך כלל ל 5 שנים).

יריעות EPDM, TPO, PVC
ניתן לאטום גגות באמצעות יריעות מחומרים אוטמים הנפרשות ונמתחות על גבי הגג מבלי שהן מוצמדות אליו כלל אלא רק מקובעות מכאנית בקצוות. כך מתקבלת שכבה בלתי חדירה למים המגנה על הגג. יתרונות איטום שכזה הוא עמידות ועלות נמוכה יחסית. חסרונות הן סיכון של כשל מקומי שקשה יהיה לאתר (המים יחלחלו וסימנים יכולים להופיע במקום מרוחק), מים יצטברו מתחת ליריעות ותיקון ידרוש הרמת היריעות באזור נרחב. עוד יש לקחת בחשבון שהיריעות עלולות לקבל עיוותים במשך הזמן. חשוב לוודא שקבלן האיטום מומחה בשימוש ביריעות כאלה. הן מתאימות במיוחד לגגות בעלי מבנה המקשה על איטום ביריעות ביטומניות.
מחיר איטום ביריעות נע בין 50 – 100 שקלים למטר רבוע, אחריות תינתן בדרך כלל למשך חמש שנים.

מכיוון שכה חשוב לבחור שיטת איטום מתאימה אנו ממליצים לקבל חוות דעת מכמה קבלני איטום, לשמוע המלצותיהם, לשאול שאלות הנוגעות לעבודת ההכנה שהם מתכוונים לעשות, לחומרי היסוד שישתמשו בהם ועוד. אין לבחור קבלן זה או אחר רק משום שהצעת המחיר שנתן היא אטרקטיבית יותר, בקשו המלצות, שוחחו עם לקוחות אצלם כבר ביצע הקבלן עבודת איטום דומה לזו הנחוצה לכם, ודאו שהעבודה נעשתה כהלכה ולא נתגלו כשלים אפילו כאשר חלפו מספר שנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *